Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žako Šedý

26. 12. 2008

 

Velikost: Papoušek šedý konžský 32-35 cm , Papoušek šedý liberejský 30-32 cm.

Hmotnost: 425-500 g

Věk: 50-60 let, vyjímečně až 80 let.

Kroužek: 11 cm

Počet vajec: 1-4

Žako patří mezi nejčastěji chované druhy papoušků. Je oblíbený i proto, že je schopen naučit se výborně mluvit. Ačkoli se mluví o papoušku šedém, ve skutečnosti existují dva poddruhy: papoušek šedý konžský a papoušek šedý liberejský.Odlišují se barvou zobáku, konžský má tmavě černý zobák a liberejskému přechází odshora od černé po barvu rohoviny.ocasní pera konřského mají červenou až  tmavě rodou barvu a liberejského jsou hnědočervená.Liberejský poddruh se v domácnostech moc nechovají.

Pohlaví: Rozdíl mezi samičkou a samečkem se dá pouhým okem jen těžko rozeznat, samečci jsou robustnější a hlava je mohutnější, zatím co u samičky je hlava kulatá. Pokud chcete vědět určitě pohlaví udělejte papouškovi test DNA.

Rozdíl mezi starým a mladým ptákem: Mladí ptáci mají poměrně tmavé oči. Čím jsou ptáci starší, tím jsou jejich oči světlejší a to až světle nebo tmavě žluté.

Cena: Cena papouška nejde určit, chovatel papouška prodává podle toho jak si ho on váží.Cena může být od  15 000 až po 20 000 kč (já mám žaka za 16 500).

Čištění: Čištění klece se musí provádět každý den nebo alespoň ob den, protože papouškovi velmi hodně padá peří. Pokud si navíc v kleci několikrát pořádně oklepe pera, ocitnou se krmivo, úlomky dřeva a písek zaručeně mimo klec. Staré a hnijící zbytky jídla se dokonce mohou stát pro papouška osudným.

Žako jako mazlík:

Klec: Minimální rozměry klece jsou šířka: 60 cm, hloubka: 60 cm a výška: 75 cm, ale čím větší tím lepší. Pro dva papoušky šířka: 100 cm, hloubka: 80 cm a výška: 195 cm, pokud tráví dost času venku. Mezery mezi mřížkami by měly být asi 2 cm.

Bidla: Nejlepší bidélka jsou z přírozního materiálu, buď z ovocných stromů nebo může být vrba.Brousicí bidélka jsou taky šikovná věc aby papouškům nepřerůstaly drápy.

Klování: Pokud váš papoušek klove, strestejte ho tak že mu přísně řeknete "ne" a vrátite ho do klece. Nikdy papouška nebíjte přes zobák.!

Nejběžnější příčiny klování:

-strach

-obrana teritoria

-dožadování se pozornosti

-tok

Krmivo:

Papouščí jídelníček:

Denní jídelníček papouška by měl obsahovat:

-směs semen nebo zrn pro velké papoušky

-různou zeleninu a ovoce (např.jablko,hrušky,mandarinky,hroznové víno,pampeliška,řebříček.)

-písek a grit

-proso (nekolikrát týdně)

-čerstvou vodu (ne moc studenou)

POZOR: Nikdy nedávejte avokádo, čokoládu, kávu a čaj jsou pro papouška jedovaté.

Žako do chovu:

Karanténa: Nejjednoduchší způsob ochrany vašeho chovu.Karantenní doba se doporučuje minimálně 3 měsíce.

Chovné zařízení: Vhodné chovatelské zařízení pro pár žaků tvoří zděná ubikace a venkovní voliéra.Ubikace by měla být alespoň o rozměru délka: 2 m, šířka: 1 m, výška: 2 m.

Doba sezení: Na vajíčkách sedí samička, sameček dává pozor a chodí jí krmit. Mláďata se líhnou po 28-29 dnech inkubace a po nalíhnutí jsou slepá, holá, pokrytá jemným chmýřím. Mláďata jsou tichá,  často je vůbec nejde slyšet až po věku 30 dní.Mládě se ozve při pohybu samice, při žadonění o potravu, při krmení a pak je zase velice dlouho zticha.

Jak poznat problém při sezení na vajíčkách nebo po nalíhnutí mláďat:

-samička se drží déle mimo budku

-sameček nechodí samičku do budky krmit

-neubývá dodatečné množství krmiva

-mláďata křičí hladem

-mláďata se pohybují po budce a samička je nezahřívá

-některé z mláďat viditelně zaostává v růstu oproti sourozencům

Obrazek

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

40 Ways to Lower Your Blood Load

(AjuinueCruse, 8. 10. 2018 7:42)

Torsion bras de quelqu'un est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre moelle bat, il pompe le sang par de vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-generique-10/

High Blood Force associated with older people

(AhotadvalleaLe, 29. 7. 2018 19:25)

Compression est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre moelle bat, il pompe le sang par de vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-avec-ordonnance-en-france/

tupe drapky u Zaka sedeho

(Saganova Kveta, 26. 6. 2011 16:53)

Mam 4 mesicniho zaka, je moc sikovny, nebojacny a pritulny, pouze mne trapi, ze ma tupe drapky , Nevim zda-li mu dorostou a nebo jesztli je to vrozena vada a co se s tim da delat .Predem dekuji za vasi radu . Muzete-li odpovedet na e mail final.agency@seznam.cz